NGM: több tízezer cég spórolhat a kisvállalati adó választásával

Gazdaság

Több tízezer cég spórolhat legálisan a közterhein a kisvállalati adó (kiva) választásával, amelynek mértéke jövőre 2 százalékponttal, 14 százalékra csökken – hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében. A minisztérium frissített kiva-kalkulátorral segít a döntésben a vállalatoknak, a váltásról legkésőbb decemberben érdemes dönteni a tárca szerint.

A közleményben kiemelik: az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégeknek több mint 80 százaléka jobban jár ezzel az adóformával. Az érintettek összességében 1 milliárd forintot spórolhatnak majd, és az adminisztráció is csökken – írták.
Bármikor lehet kivára váltani év közben is, de a 2016-os zárás miatt legkésőbb decemberben érdemes dönteni – hívta fel a figyelmet az NGM.
A kiva további 1 százalékponttal, 13 százalékra mérséklődik 2018-ban – ismertette Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban.
A közlemény szerint a kivára váltást azoknak a cégeknek érdemes átgondolniuk, amelyek bértömege nagyobb a nyereségnél. Hozzátették, azoknak a vállalatoknak is érdemes újraszámolni, akik növekedésre fordítják vissza a nyereségüket. Ebben segít most a frissített kiva-kalkulátor, amely pontosan kiszámítja, hogy mennyi közterhet lehet megtakarítani ezzel a speciális adózási móddal.
A feltételeknek is több cég tud megfelelni, hiszen az eddigi 25 helyett 50 foglalkoztatottig választható a kiva, és a vállalkozás mindaddig a kisvállalati adó hatálya alatt maradhat, amíg a foglalkoztatottak száma nem haladja meg a 100-at.
Az NGM közleménye szerint még több erősödő magyarországi középvállalkozásnak kínál alternatívát az a változás, amely jövőre a duplájára emeli a már kivázó cégeknél a kiva alanyiság megszűnését eredményező értékhatárt. A belépési értékhatár továbbra is 500 millió forint marad, azonban mindaddig a kivában maradhat a cég, amíg el nem éri az 1 milliárd forintos bevételt.
A kiva mértéke jövőre a törvény által meghatározott adóalap 14 százaléka, amelynek teljesítésével a cég mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól – összegezték.
A kiva kalkulátor és a változásokról az összefoglaló az alábbi linken érhető el: http://www.kormany.hu/hu/dok?source=8&type=407#!DocumentBrowse