Szeged, 30 éves, SZTE, Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ, egyetem

30 éves az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központja

Egyetem

Konferenciát szerveznek az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ 30. évfordulójának ünneplésére. A november 7-i rendezvényen szakemberek mutatják be a központ évtizedek során elért eredményeit, fejlesztéseit. A konferencia kiegészítéseképp egy 120 oldalas kiadvány is megjelenik, melyben többen között a mesterséges intelligencia tanácsadásban való használhatóságáról is olvashatunk.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ (EÉTK) rendkívül fontos munkát végez abban, hogy a hallgatók tanulmányaik során pszichológiai támogatást is kapjanak. A központ munkatársai tanulásmódszertani kurzusokat tartanak, segítik a fogyatékossággal élő diákokat a SANSZ-program keretein belül, illetve személyes és online tanácsadásokkal támogatják a krízishelyzetet megélőket.

Az EÉTK naptári évenként öt ingyenes pszichológiai tanácsadó alkalmat biztosít a szegedi egyetemistáknak. A tanácsadó központ alapítója és szakmai vezetője, Dr. Szenes Márta a keddi sajtótájékoztatón elmondta, a hallgatók egyre tudatosabbak a mentális egészségük megőrzésével kapcsolatban, és egyre kevésbé tartják cikinek a segítségkérést: 2023. tavaszán 229, míg ősszel már 333 fő fordult hozzájuk. Kihangsúlyozta a mentálhigiénés problémák korai felismerésének fontosságát, hiszen minél hamarabb kérjük szakember segítségét, annál könnyebb orvosolni a bajt. Épp mint a fiziológiai betegségeknél; minél később kezdünk foglalkozni velük, annál hosszabb és kockázatosabb a gyógyulás.

„Egyetemünk hallgatóinak 10-15 százaléka külföldi, ez a szám pedig csak nőni fog; az ő támogatásukra is fel kell készülni” – hangzott el a sajtótájékoztatón. Az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központban már tartanak külföldieknek is segítő üléseket, és még bővülni fog az angol nyelvű tanácsadásokat tartó szakemberek gárdája.

Szeged, 30 éves, SZTE, Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ, egyetem
Dr. Szenes Márta szerint a hallgatók egyre tudatosabbak a mentális egészségük megőrzésével kapcsolatban.

Dr. Tessényi Judittól, az EÉTK igazgatójától megtudtuk, hogy jelenleg tizenegy pszichológus és mentálhigiénikus dolgozik azon, hogy az egyetemi hallgatók megfelelő segítséget kapjanak krízishelyzetekben. Abban, hogy a várólistán lévő diákok se veszítsék el a motivációjukat, kortárs tanácsadók segítenek pszichoedukációs előadások tartásával.

A kortárs segítők kiemelt szerepet kapnak a központ munkájában; ott szoktak lenni többek között a sportnapon, a beiratkozáson és az állásbörzén. Szenes Mártától megtudtuk, számtalan irodalom szól arról, hogy ha kortársak szólítják meg a hallgatókat, az eredményesebb, mint amikor professzorok igyekeznek segíteni. A Szegedi Tudományegyetemen pszichológiát tanulók az Életvezetési Tanácsadó Központban is teljesíthetik gyakorlatukat; ők is tarthatnak tanácsadást az egyetemistáknak. Ugyanúgy találkoznak a hallgatókkal, mint a pszichológusok, a különbség az, hogy ők minden eset után kapnak szupervíziót, azaz az esetet megbeszélik a szakemberekkel.

Szeged, 30 éves, SZTE, Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ, egyetem
Dr. Tessényi Judit ismertette: jelenleg tizenegy pszichológus és mentálhigiénikus dolgozik azon, hogy az egyetemi hallgatók megfelelő segítséget kapjanak krízishelyzetekben.

Az életvezetési központ online tanácsadást is biztosít levelező formában; a hallgatók a Léleknavigátor nevű weboldal segítségével tudják megírni problémájukat a szakembereknek. Így a távol lévő, passzív tanulmányi státuszú tanulók is kihasználhatják a tanácsadási lehetőséget, illetve az anonimitás biztonságot nyújt azoknak, akik nehezebben tudnak segítséget kérni.

A központban 20 éve foglalkoznak fogyatékossággal élő hallgatók segítésével a SANSZ-program keretein belül. Az egyetem hallgatói közül 300-an élnek fogyatékossággal; nekik 55 százalékuk diszlexiás, velük erre specializálódott szakemberek dolgoznak. Ezenkívül többek között rehabilitációs tanácsadó segít a látássérülteknek, autizmussal foglalkozó specialista tart csoportfoglalkozást autistáknak és asperger szindrómával küzdőknek, illetve külsős szakember (a központ civil szervezetekkel is együttműködik) támogatja a hallássérült egyetemistákat.

Az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ 30. évfordulójának alkalmából rendezett konferencia délelőttjén a Szent-Györgyi Albert Agóra Informatóriumában lesznek előadások, illetve nyílt interjúk. Többek között beszélgetnek majd Szenes Mártával, illetve előad Farkas Attila pszichológus az egyetemisták átmeneti szakaszáról, és az ahhoz kapcsolódó pszichológiai elméletekről. Délután egymással párhuzamosan lesznek kiscsoportos műhelybeszélgetések, majd az esemény zárásaként a Kaleidoszkóp Improvizációs Színház játszik az érdeklődőknek. Az amatőr társulat kortárs segítőkből áll, akik a közönséget kérik meg, hogy mondjanak történeteket, amiket előadhatnak.

Ingyenes egyéni tanácsadás egyetemistáknak, időpontkérés: dcentrum@stud.u-szeged.hu

Anonim, online tanácsadás egyetemistáknak: leleknavigator.hu

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette