A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) élére májusban negyedik ciklusára megválasztott Csányi Sándor nemrég a Nemzeti Sportnak adott hosszabb interjút, amit a hvg.hu is szemlézett. Csányi Sándor beszélt többek között az 5/1-es „magyarszabályról”, bizakodóan nyilatkozott a magyar válogatott jövőjéről, az UEFA-ban betöltött pénztárnoki pozícióját pedig a magyar labdarúgás 2010 óta tartó fejlődésének elismeréseként értelmezte. Zárásképp pedig szó esett az FTC-vel kapcsolatos vitákról is.
Csányi Sándort az öltözői pletykákról is faggatták Marco Rossi kapcsán. Csányi szerint a nemzeti csapat népszerűségével együtt nő a híresztelések száma, ami valójában azt jelzi, hogy a válogatott ismét fontos beszédtémává vált. Leszögezte, hogy a keretet és a csapatot kizárólag a szövetségi kapitány állítja össze, legjobb tudása szerint, és ebbe senkinek nincs beleszólása.
Az MLSZ elnökét arról is kérdezték, hogy az MLSZ tényleg külön stábot foglalkoztat-e a honosítható tehetségek felkutatására. Elmondása szerint a hazai játékosok képzésének fejlesztése mellett továbbra is kiemelten fontosnak tartják a külföldön élő és játszó magyar, vagy magyar származású fiatalok felkutatását és meghívását a korosztályos válogatottakba. Neveket és klubokat nem említett, mivel ezen a téren is komoly versenyhelyzet van.
Csányi az “ötmagyaros szabályt” érintő vitáról azt mondta, szó sincs hirtelen irányváltásról. Már 2013 óta kiemelten kezelik a magyar és fiatal játékosok szerepeltetésének ösztönzését a felnőtt bajnokságokban, és az 5/1-es szabály bevezetésének tervét tavaly tavasszal már bemutatták a kluboknak.
Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke volt a “ötmagyaros szabály” leghangosabb ellenzője, aki “ostobaságnak” nevezte a döntést, és nehezményezte, hogy a legeredményesebb magyar klub véleményét figyelmen kívül hagyták.
Erre reagálva Csányi Sándor kijelentette: „Nem szűkítjük a mozgásteret, ahogy az sem igaz, hogy köteleznénk bárkit is bármire.”
Arra vonatkozóan, hogy kinek volt beleszólása a döntésbe, Csányi elmondta, hogy az NB I.-es, NB II.-es bizottságokban több egyeztetés zajlott a kérdésről. Hozzátette, a döntés óta futballszakmai szempontból érdemi kifogás, komolyan veendő futballszakembertől nem hangzott el.
Csányi Sándor szerint még ha nem is Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke szervezte a gyalázkodást a Facebookon, akkor is joggal várta volna el, hogy mint a klub első embere és egy politikai párt vezető személyisége – aki egyébként a nyilatkozatai szerint száműzni szeretné az obszcenitást a lelátókról – határolódjon el ettől a megnyilvánulástól. Meggyőződése szerint az, hogy ezt nem tette meg, nemcsak az ő, de a klubja és a politikai közössége szégyene is.
Az MLSZ első embere a témánál maradva hangsúlyozta, hogy sohasem fognak belemenni értelmetlen, önös egyéni érdekeket szolgáló nyilvános vitába. Ezt követően felidézett egy személyes sérelmet is, amikor a Fradi ultrái az édesanyjáról nem éppen pozitív kontextusban emlékeztek meg, konkrétan azt skandálták: “Csányi, te állat, ba**d meg az anyádat”.
Az MLSZ elnökét arról is kérdezte a sportlap, miért van szükség arra, hogy anyagilag ösztönözzék – vagy ahogy a kérdés fogalmazott, “zsarolják” – a klubokat a magyar és fiatal játékosok szerepeltetésére. Csányi Sándor szerint zsarolásról szó sincs, ösztönzésről inkább. Kifejtette, hogy az eddigi előírások betartásáért továbbra is megkapják a klubok a központi juttatásokat, de az új feltételek teljesítésével extra bevételekre tehetnek szert.
Csányi máris lát egy pozitív hatást: a hazai klubok megpróbálják megszerezni és játszatni azokat a magyar futballistákat, akik a válogatott közelébe kerültek, de külföldi csapatukban kevés játéklehetőséget kapnak. Példaként Németh András Puskás Akadémiába igazolását említette.
(hvg.hu)
Fotó: Frank Yvette