Tizennégy év fegyházbüntetéssel sújtott első fokon a Szegedi Törvényszék csütörtökön egy férfit, aki 2022 őszén lakásukban megfojtotta feleségét.
A jelenleg 48 éves férfit védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság. A vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra.
A 2018 januárjáig katonai ügyészként dolgozó férfi 2019-ben házasodott össze feleségével, akivel 2012 óta élt együtt. Kapcsolatuk a gyermekük születése előtt kezdett megromlani, veszekedéseik pedig 2022-ben állandósultak. Az asszony válási szándékát is bejelentette, de később kapcsolatuk valamelyest helyreállt.
A nő szerette volna, ha a férfi – a koronavírus fertőzését követően erősödő – pszichés problémái miatt orvosi kezelésnek veti alá magát. Az üldöztetéses téveszmékkel küzdő vádlott bár kért segítséget, pszichiátriai osztályon is kezelték, de gyógyszereit nem vagy csak rendszertelenül szedte. A tanúvallomások szerint előfordult, hogy a nő arra ébredt, hogy férje mellette áll és nézi őt.
2022 novemberében a vádlott a feleségével és közös gyermekükkel Szegeden, a férfi a Rókus városrészben található társasházi lakásában tartózkodott, amikor a kora éjszakai órákban vitatkozni kezdtek kapcsolatukról. A szóváltást követően az asszony a hálószobába ment, majd elaludt.
A férfi éjjel bement a hálószobába, alvó felesége nehezedett, jobb kézzel megragadta a nyakát és addig szorította, amíg az asszony meg nem halt. Közös, másfél éves gyermekük közben a lakásban tartózkodott és – ahogy Gaudi Tibor bíró fogalmazott, jó esetben – nem volt szemtanúja a történteknek.
November 16-án este a vádlott – édesapja kíséretében – bement a lakástól 600 méterre található Szegedi Rendőrkapitányságra, ahol bejelentette, hogy megölte feleségét. A vádlott első rendőrségi meghallgatása során azonban nem hangzottak el a szükséges figyelmeztetések, így az arról készült jelentések nem vehetők bizonyítékként figyelembe. A lakásba kimenő rendőrök megtalálták a holttestet.
A szakértői vélemény szerint a férfi tette elkövetésekor súlyos és mélyreható személyiségzavarban, az elmeműködés olyan kóros állapotban szenvedett, amely enyhe fokban korlátozta őt abban, hogy cselekménye következményét felismerje, illetőleg e felismerésnek megfelelően cselekedjen.
A vádlott az utolsó szó jogán, úgy fogalmazott nagyon sajnálja a történteket, egész életében gyászolni fogja egykori feleségét.
Gaudi Tibor bíró az ítélet indoklása során kifejtette, a vádlott azután, hogy jelentkezett a rendőrségen nyolc hónapon át hallgatásba burkolózott. Csak ezt követően kezdett arra hivatkozni, hogy a házastársa viselkedése miatt benne felgyülemlő feszültség robbant ki belőle a bűncselekmény éjszakáján.
Az eljárás során azonban számos bizonyíték erősen kérdésessé tette a vádlott szavahihetőségét. Az áldozaton és a vádlotton sem találtak védekezésre utaló sérüléseket. A bíróság nem fogadta el a vádlott védekezését, hogy erős felindulásban követte el az emberölést.
Az ítélettel szemben az ügyészség súlyosítás, a vádlott és védője eltérő minősítés és enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette