Szeged, Szegedi Kortárs Balett, Jelenetek a házasságról, balett, táncjáték, tánc, kultura

Két új produkciót mutat be a Szegedi Kortárs Balett a következő évadban

Kultúra

Két új produkcióját, az Amadeust és az Isteni színjátékot mutatja be a Szegedi Kortárs Balett a következő évadban, emellett tovább viszik sikerdarabjaikat is – tájékoztatta az együttes csütörtökön az MTI-t.

A közlemény szerint a táncművészek augusztus 11-én térnek vissza a balett-terembe, és megkezdik Amadeus próbáit, melyet a Müpával közösen valósítanak meg. Az október 10-i szegedi bemutatót követően a budapesti közönség november 19-én és 20-án láthatja Juronics Tamás legújabb koreográfiáját és rendezését a Fesztivál Színházban.

A produkciót élőzenével tervezik bemutatni. A darab promóciója Magyarországon és Belgiumban is elkezdődött, és nagy várakozás előzi meg mindkét helyszínen. A Müpa hónapokkal ezelőtt elkezdte árulni jegyeket, és ahogy megnyitották a jegyeladást, hét óra alatt mindkét előadás teltházas lett.

A társulat 2026 tavaszán az Isteni színjátékot mutatja be, terveik szerint a három nagy jelenetet: a Pokol, a Purgatórium és a Paradicsom témáját egy-egy koreográfusra bízzák, két külföldire, valamint egy magyar alkotóra: Czár Gergelyre.

Az Amadeus nemzetközi premierjét december 4-én tartják Brüsszelben a Szegedi Kortárs Balett Fesztivál keretében, melyet a Bellets.be cégvezetője, Didier Durieux turnémenedzserrel közösen szerveznek. Az eseményen az új darab mellett a közönség láthatja a Leart, illetve visszatér a Carmina Burana és a Diótörő.

A következő évadban tovább bővülnek a társulat turnéhelyszínei. A 2025-26-os évadban Franciaország, valamint Belgium mellett Finnországba, és Olaszországba terveznek utazni, 2027-ben pedig újra vendégszerepelnek a Baltikumban is.

Juronics Tamás művészeti vezető úgy fogalmazott, a Szegedi Kortárs Balett magasan az elsők között jár a tánckultúra széles körű terjesztésében, ami természetesen sok munkával jár. A 2024/25-ös évadban 108 előadást játszott a társulat, ami még nagy együttesek számára is kihívást jelent, 14 fős társulattal azonban rendkívüli teljesítmény.

Az együttes a premierek mellett repertoárjaiból továbbviszi sikerdarabjait. Ilyen a Hamupipőke című gyerekprodukció, melyet tavasszal láthattak a nézők a Müpában. Másik családi darab, a Diótörő itthon és külföldön összesen 32 alkalommal került színpadra. A 12 év után megújult előadás sok éven át látható lesz a karácsonyi időszakban.

A társulat az évad második felében felújította a Leart. A Fekete hattyút tavaly mutatták be és 49 előadást játszottak belőle, ami musicalszériaként is megállja a helyét. Jövő áprilisban pedig az együttes legnépszerűbb produkciója, az eddig több mint négyszáz alkalommal játszott Carmina Burana bemutatójának 25. évfordulóját ünneplik.

A közlemény idézte Echéry-Pataki András igazgatót, aki kifejtette, 2022 óta aktívan építik a Szegedi Kortárs Balett-brandet külföldön. A szakember az idei vendégszereplések közül Franciaországot és Dél-Koreát emelte ki. Párizsban első ízben szerepelt az együttes, és máris tizennégy előadást teljesített. Dél-Koreában pedig a 21. Puszan Nemzetközi Táncfesztiválon az esemény díszvendégeként mutathatták be a Carmina Buranát.

Az igazgató a külföldi megjelenésben a legfontosabbnak feladatnak a közönség fokozatos építését tartja, ami alapfeltétele annak, hogy a már látott vagy új produkcióval visszahívják az együttest. Ennek eredménye, hogy a Szegedi Kortár Balett Belgiumban a legnézettebb balett-társulat lett.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette