Hátrányos helyzetű gyermekek részesültek múzeumi élményekben Szegeden: a Soroptimist Club Szeged támogatásának köszönhetően kedvezményes osztálybérletet vásárolhattak a rászoruló, anyagi nehézségekkel küzdő diákokat nevelő általános és középiskolák. Emellett múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartottak a Móra Ferenc Múzeum munkatársai fogyatékossággal élő gyermekek részére.
Múzeumi iskolabérlettel és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal segítették a hátrányos helyzetű általános és középiskolásokat Szegeden. A Soroptimist Club Szeged jelentős támogatást nyújtott a Móra Ferenc Múzeumnak: a közös projektnek köszönhetően hátrányos helyzetű diákokat nevelő iskolák kaphattak kedvezményes múzeumi iskolabérletet. A 2024-25-ös tanévben a Soroptimist Club Szeged önerőből és nyertes önkormányzati pályázat segítségével a hátrányos helyzetű diákok bérletvásárlását átvállalta. Ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy a szegedi általános és középiskolák szélesebb körben tudjanak bekapcsolódni a város kulturális életébe, valamint hogy a hátrányos helyzetű, illetve anyagi nehézségekkel küzdő családok gyerekei is részt tudjanak venni kulturális programokon. A támogatásból összesen 11 oktatási intézmény részesült, így többezer gyereknek nyílt lehetősége múzeumot látogatni.
A projekt során a bérletek mellett speciális múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartottak a múzeum szakemberei fogyatékossággal élő gyermekek számára. A Soroptimist Club Szeged egyik partnerintézményében, a GEMMA Iskolában a fiatalok természettudományi foglalkozáson megismerkedtek a rókával, a szarvassal és a gólyával különböző műtárgymásolatok, tapintható, hangot adó eszközök segítségével. A program lehetőséget biztosított arra, hogy a fogyatékossággal élő gyermekek is megismerkedhessenek a múzeumpedagógia világával.
A támogatást nyújtó Soroptimist Club Szeged 1992-ben alakult, a világban 118 országban működő Soroptimist International (SI) klubja, kizárólag nőkből álló önkéntes mozgalom. A soroptimisták célja, hogy egy jobb világot, és benne több lehetőséget teremtsenek a nőknek, lányoknak és az arra rászorulóknak. A szegedi klub 33 éves működése alatt és jelenleg is fő támogatási vonalának tartja a szegedi súlyosan-halmozottan sérült gyermekekkel foglalkozó oktatási intézmények patronálását, emellett nagy hangsúlyt fordít a tehetséges fiatal művészek és művészhallgatók mentorálása. Céljuk, hogy saját erőből, a társklubok segítségével és jótékonysági estek, rendezvények szervezésével humanitárius segítséget nyújtsanak a rászorulóknak, támogassák az oktatást, kultúrát, egészségügyet és a környezetvédelmet saját városukban és a világban.
(Móra Ferenc Múzeum közleménye)
Fotó: Frank Yvette