Szegeden nyílt meg csütörtökön az ország első hibrid okosboltja, a Coop Szeged Zrt. Szent István téri üzletében napközben hagyományos kiszolgálással, a normál nyitvatartási időn kívül pedig teljesen automata üzemmódban, személyzet nélkül várják a vásárlókat.
Kelemen János, a Coop Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója az átadón felidézte, már úgy vágtak bele az évtizedek óta működő bolt felújításának tervezésébe, hogy keresték a megoldást az üzlet nyitvatartásnak költséghatékony meghosszabbítására.
A 150 négyzetméteres eladóterű üzletben 4 ezer cikket biztosítanak a vásárlóknak. A vállalkozás partnerével, a Laurel Kft.-vel kialakított rendszer előnye, hogy más technológiáktól eltérően, a vevők a normál nyitvatartást követően nemcsak a termékpaletta kis részéből válogathatnak, hanem a teljes kínálatból – mondta a vezérigazgató.
A személyzet nélküli üzemmódban a bolt egy telefonos alkalmazással használható. A vevők a regisztrációt követően az alkalmazás – 15 másodpercenként megújuló – QR-kódjával nyithatják az üzlet bejáratát, majd léphetnek be a munkaidőben automatikusan nyíló ajtón a kamerarendszerrel felügyelt eladótérbe.
Itt a hagyományos üzletekhez hasonlóan összeválogathatják a megvásárolni kívánt termékeket, majd a kasszázás is a QR-kóddal indítható el. Az önkiszolgáló kasszáknál bankkártyával fizethetnek, végül az üzlet ajtaját ismét a kódot beolvasva tudják nyitni – foglalta össze az üzlet működését a szakember.
Hozzátette: amennyiben a jogszabályok később előírják, biztosítani tudják a készpénzfizetés lehetőségét is.
Kelemen János hangsúlyozta, a kamerákkal segített biztonsági rendszer nem alkalmaz arcfelismerő megoldásokat, csupán a gyanús gesztusokat jelzi. A vevők pedig azonnal segítséget tudnak kérni az egy gombnyomással elérhető diszpécserszolgálattól.
A vásárlást és működtetést informatikai megoldások segítik. Mérleg ismeri fel a rápakolt zöldség, gyümölcs fajtáját, az árurendelést automata megoldások gyorsítják meg. Kidolgozták az ahhoz szükséges logisztikai rendszert is, hogy éjszaka is folyamatosan friss pékárut találjanak a vásárlók – tudatta a vezérigazgató.
Kelemen János kifejtette, amennyiben a megoldás elnyeri a vásárlók tetszését, több áruházukban is be szeretnék vezetni. Emellett vannak olyan települések, ahol az alacsonyabb lakosságszám miatt az ilyen hibrid rendszer biztosította hosszabb nyitvatartás kínálhat lehetőséget az üzlet fenntarthatóbb működtetésére.
Bessenyei István, a kereskedelmi partnerei számára informatikai megoldást szolgáltató Laurel Kft. tulajdonosa elmondta, az automata boltot működtető rendszert két év alatt fejlesztették ki. A rendszer nagyobb alapterületű üzletekre is skálázható, és akár 2-8 egymáshoz kapcsolható konténerbe is telepíthető, így rendkívül gyorsan indítható bolt – tudatta a szakember.
A Coop Szeged Zrt 1999. november 30-án alapították, a korábban több mint 50 évig működő Dél-Tisza menti ÁFÉSZ tevékenységét vette át.
Az országosan működő Coop lánc tagjaként Csongrád-Csanád vármegyében 23 településen 41 üzletet működtett, élelmiszer, napicikk kereskedelmen túl papír-írószer és játék kiskereskedelemmel, valamint vendéglátással, illetve ingatlan-bérbeadással is foglalkozik.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a csaknem ötszáz alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás értékesítésből származó nettó árbevétele 2023-ban 13,89 milliárd forint volt, ami 9 százalékkal haladta meg az előző évit. A cég 2022-ben 482 millió, 2023-ban 363 millió forint adózott eredményt ért el.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette