Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A Nemzeti Színházzal együttműködésben megvalósuló sorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet.
Freund Tamás, az MTA elnöke a programsorozat hétfői budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: ezek azok az idők, amikor nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség, hogy a művészetek és tudományok képviselői a nemzeti kultúra túlélése és fejlődése érdekében a megosztottságainkat áthidaló virtuális fórumokat teremtsenek.
Ennek jegyében a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves jubileuma alkalmából nagy súlyt fektet arra, hogy két másik reformkori nemzeti intézménnyel, a Magyar Nemzeti Múzeummal és a Nemzeti Színházzal közösen is méltó módon megemlékezzen annak a kornak a páratlan örökségéről, amely máig meghatározza szellemi, kulturális, művészeti és tudományos életünket – emelte ki.
Felidézte, hogy Kodály Zoltán, az MTA egykori elnöke is utalt a tudomány és a művészet közös forrására, és Kodály mellett a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert volt az alelnök. A művészetek és a tudomány e két ikonjának az együttműködése kulcsfontosságú volt az MTA belső egységének megteremtésében, a magyar kulturális közélet stabilizálásában – hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy az Akadémia ma is sokat tesz a természettudományok és a széptudományok kapcsolatának ápolásáért. Ezt a kapcsolatot szeretnék minél sokrétűbben megjeleníteni bicentenáriumi ünnepségsorozatunkban is. Ennek jegyében indult el a nemzeti színházakkal tervezett programsorozat is.
Kecskeméti Gábor, az MTA200 Elnökségi Bizottság elnöke elmondta: a programban a nemzeti színházak olyan darabokat tűznek műsorukra, amelyek nagy magyar tudósok alakját fókuszba állítva etikai, lelkiismereti dilemmákat, általános emberi sorskérdéseket mutatnak be.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója megtisztelőnek nevezte a felkérést, amely – mint mondta – katalizátorként hatott, inspirációt adott számukra. Hozzátette: elsősorban a nemzeti színházak kapcsolódtak a kezdeményezéshez, és szinte mindegyik teátrum új dráma bemutatását tervezi.
Mint fogalmazott, a színház hősöket keres, a néző hősöket akar látni a színpadon. Minden nagy eredményt elért tudós hős, életük tele van fordulatokkal, sok dicsőséges pillanattal és kudarccal, a fiatalok számára is példaként állíthatók – tette hozzá.
Kitért arra, hogy a Nemzeti Színházban Semmelweis Ignác élettörténetével foglalkoznak, a témából Verebes Ernő dramaturggal új darabot írnak. Mint az MTI-nek elmondta, a darabot Magzatlégzés alcímmel, az orvosról szóló filmhez hasonlóan Vecsei H. Miklós címszereplésével a 2026/27-es évad első bemutatójának tervezik.
A programban Debrecenben Németh László Galilei című művét tűzik műsorra, Győrben Jedlik Ányosról, Kecskeméten Kodály Zoltánról, Kolozsváron atomtudósokról mutatnak be előadást. Marosvásárhelyen a két Bolyairól, Miskolcon Szabó Gábor orvos-biológusról szóló új darab készül. Pécsen Madách Imre Az ember tragédiája című művét, Szegeden Szent-Györgyi Albertről szóló drámát tűznek műsorra, míg a Magyar Művészeti Akadémia Vajda Katalin Láncreakció című művével szerepel a programban, amelyben a Veszprémi Petőfi Színház is részt vesz.
A programsorozatban egyéb rendezvényeket, kiállításokat is terveznek, az elkészült darabokat 2026 decemberében egy fesztiválon is bemutatják a Nemzeti Színházban – tette hozzá Vidnyánszky Attila, aki az MTI-nek azt is elmondta, hogy a stúdiószínházi előadásokhoz 5 millió, a nagyszínpadi produkciókhoz 10 millió forint támogatást nyújt a program.
Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója az eseményen jelezte, hogy a színházi bemutatók kapcsán az Akadémia országos és határon túli hálózatára, kapcsolataira, helyi szervezeteire is számíthatnak a teátrumok, konferenciák, kiállítások szervezésében is partnerek lehetnek.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette