Szeged, Víz világnapja, Szent István téri víztorony, víztorony, látkép, belváros

Nívós tanúsítványt kapott több Csongrád megyei vállalkozás

Helyi hírek

Végéhez ért a fenntartható, körkörös turizmust szolgáló Ecotours projekt, melybe hazánkból a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara kapcsolódott be 16 vármegyei kis- és középvállalkozással közösen. A program eredményeként 14-en megszerezték a Good Travel Seal fenntarthatósági tanúsítványát, a legtöbben ezüst minősítést kaptak. Érdekesség, hogy hazánkban jelenleg 21 turisztikai vállalkozó tudhatja magáénak a nívós tanúsítványt, ebből 14-en vármegyénkben működnek, és a kamara Ecotours projektje által szerezték meg a dokumentumot. Így már nemzetközi szinten is a legjobbak között szerepelhetnek, sőt, a minősítést szerzett szolgáltatók, szálláshelyek kiemelt megjelenítést kapnak több ismert szálláshelyfoglaló portálon és a www.i-dest.com turisztikai platformon is.

A Good Travel Seal a Globális Fenntartható Turizmus Tanács (GSTC) iránymutatásain alapuló világszerte elismert tanúsítási rendszer, amely az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaival összhangban szigorú szabályrendszer mentén vizsgálja a vállalkozások tevékenységét. Ám nem volt egyszerű feladat a tanúsítvány megszerzése, hiszen nagyon sok feltételnek kellett megfelelni ahhoz, hogy valaki birtokolhassa ezt a dokumentumot. A vállalkozóknak nyolcvannál is több kérdést kellett megválaszolniuk, a válaszaikat pedig sokszor képekkel, egyéb dokumentumokkal is igazolniuk kellett.

A tanúsítvány mellett számos más eredménye is volt az Ecotours-nak, melybe hazánk mellett Olaszország, Görögország, Franciaország, Spanyolország és Ciprus kapcsolódott be. Ezáltal külföldi tanulmányutakon vehettek részt a vármegyei kkv-k, hogy olyan ismereteket, tudást sajátítsanak el a különböző országok turisztikai vállalkozásaitól, amelyek által még zöldebb, energiahatékonyabb és fenntarthatóbb lehet a saját vállalkozásuk. Sőt, ilyen céllal Csongrád-Csanád vármegyébe is ellátogattak a külföldi partnerek 2024 nyarán.

A projektben elkészült egy hazai körforgásos turisztikai útvonal és nemzetközi turisztikai applikáció jött létre, továbbá ingyenesen és több nyelven elérhető, nyílt tanulási platformot hoztak létre a vállalkozók, akik a közösségi jó gyakorlatok kézikönyvét is megalkották. Utóbbi célja, hogy inspirációt és gyakorlati útmutatást adjon a kkv-k körében a fenntartható turizmus fejlesztéséhez, ezért a kézikönyv fókuszában a körforgásos gazdaság, a fenntarthatóság, a tiszta energia, a biodiverzitás és a digitalizáció áll.

Ahogyan arról már korábban is beszámoltunk, a programhoz csatlakozott 16 vállalkozásnál és a külföldi projektpartnereknél is matricák kerültek ki a kirakatokba és az ajtókra, melyek jelzik, hogy fenntartható vállalkozásról van szó, amelyek büszke tagjai a száznál is több turisztikai szolgáltatót magáénak tudható Ecotours közösségnek.

A transznacionális együttműködés, az egymástól való tanulás és a kapacitásépítés révén a projekt kulcsfontosságú európai szereplőket és helyi közösségeket vont be koherens és együttműködő stratégiákba és intézkedésekbe a turisztikai kkv-k támogatási rendszerének kiépítése érdekében, különös tekintettel arra, hogy a körforgásos gazdaság elvei és szabályai hogyan alkalmazhatók a turisztikai szolgáltatásokra és vállalkozásokra. Éppen ezért az Ecotours célja a turisztikai kkv-k és a helyi közösségek kapacitásának növelése volt az EU-ban a körkörös turizmusra vonatkozó fenntartható stratégiák és gyakorlatok beépítése és előmozdítása érdekében.

(Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara közleménye)

Fotó: Frank Yvette