Boldogkői Zsolt szegedi molekuláris biológus

Orosz László-életműdíjat kapott Boldogkői Zsolt szegedi molekuláris biológus

Helyi hírek

Az áltudományok és álhírek elleni küzdelemben kiemelkedő tevékenységet elismerő díjat két kategóriában osztották ki. Az Orosz László-díjat Tauber Zsófia biológus, tudományos ismeretterjesztő, míg az Orosz László-életműdíjat a szegedi molekuláris biológus professzor, Boldogkői Zsolt kapta.

2025 március 8-án került sor az első Orosz László-díj átadására, melyet a Szkeptikus Társaság alapított azon személyek tevékenységének elismerésére, akik kiemelkedőt alkottak az áltudományokkal és álhírekkel szembeni fellépésben, az ezekkel kapcsolatos felvilágosításban. A díjátadó ünnepségre az egyesület által a BME Főépületében szervezett “A valóság határán – A tények és a tudomány esélyei az álhírek és konteók világában” című egész napos tanácskozás záróakkordjaként került sor. Két díjat adtak át.

A 2025-ös Orosz László-díjat a “Gondolatok egy biológustól” című népszerű tudományos ismeretterjesztő blog szerzője, Tauber Zsófia biológus kapta, aki orvosi-biológiai témájú cikkeivel számos áltudományos nézet és biológiai témájú tévhit eloszlatásával vált népszerűvé. Az Orosz László-életműdíjat a Szkeptikus Társaság a Szegedi Tudományegyetem molekuláris biológus professzorának, Boldogkői Zsoltnak ítélte, aki több mint egy évtizede küzd az áltudományok és hamis gyógymódok ellen írásaival és médiában tett nyilatkozataival, vitáival.

Boldogkői emlékezetes csatája a járványszkeptikus Gődénnyel:

Halálos fenyegetéseket kap egy virológus, aki vitába szállt dr. Gődénnyel

Az idén első alkalommal átadott díjat a BME legendás hírű néhai oktatójáról, az áltudományok elleni küzdelem egyik élharcosának tekintett Dr. Orosz László (1947–2023) fizikusról nevezték el, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Fizika Tanszék oktatójaként és később címzetes egyetemi docenseként tevékenykedett. Tudományos munkája mellett elkötelezetten népszerűsítette a fizikát és a tudományos gondolkodást, valamint aktívan fellépett az áltudományok terjedése ellen.

Előadásai legendásak voltak. Szerepet vállalt a Szkeptikus Társaság munkájában, és rendszeresen tartott előadásokat a Budapesti Szkeptikus Konferenciákon, melyeknek egyik házigazdája is volt. Emellett a BME Gyerekegyetem programjának oszlopos tagjaként a fiatalok körében is népszerűsítette a tudományt.

Fotó: Facebook/Boldogkői Zsolt