bezárásra ítélt óvóda

Tiltakoztak a szülők szegedi óvodabezárások ellen

Gazdaság Helyi hírek Ország

Ha kevesebb a gyerek, kevesebb óvoda is elég. Mindenütt kevesebb, Szegeden is, és mindenütt takarékoskodni kíván a városvezetés, ahogy nálunk is. A másik oldalon ott vannak az érintett szülők és a gyermekek – igazán jó döntés így nem is születhet.

Az év első közgyűlésére napirendre tűzték négy szegedi óvoda bezárást. – Ez több esetben a demográfia adatok alapján egyértelműen indokolt, azonban a Bem utcai és a Honfoglalás utcai intézmények tekintetében számos ponton tartalmaz csúsztatásokat az előterjesztés – írta portálunknak névvel egy Bem utcai ovis szülő. A bezárásra ítélt óvodákkal kapcsolatban több érintett apuka és anyuka is részt vett a Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság szerda délutáni nyílt ülésén.

A szülők megpróbálták elmondani a képviselőknek, hogy szerintük az előterjesztés mely pontjai tévesek, ellentmondásosak és próbáltak olyan valós, aktuális információkat adni, melyek esetlegesen befolyásolhatják hogyan szavaznak a kérdésről a közgyűlésen.

A bizottsági ülés után felhívtuk telefonon a Bem utcai ovis szülőt, aki először egyetlen szóban számolt be a történtekről: kudarc. Kicsit részletesebben: szóba került a gyermeklétszám, a költéség a Fidesz , de még Mészáros Lőrinc is. Az biztos, hogy a teljes csoportok saját két óvónőjükkel nem fognak maradéktalanul új helyre találni. A levélíró szülő azt is sérelmezi, hogy bezárják a 115 százalékos kihasználtságú Bem utcai ovit, és így csak egy óvoda marad Alsóvároson. Regisztrált, és így elmegy még a pénteki közgyűlésre, de nincsenek illúziói, mert tudja mi az, hogy frakciófegyelem.

A szegedi közgyűlés kulturális, oktatási, idegenforgalmi és ifjúsági bizottsága által tárgyalt előterjesztés szerint a 45 szegedi önkormányzati fenntartású óvodában a demográfiai folyamatok, valamint az iskolaérettségre vonatkozó szabályok miatt 2017 óta több mint 4 ezerről 3800-ra csökkent a gyermeklétszám, és hasonló történt a más fenntartású intézményekben is.

Az év elején bevezetett önkormányzati energiatakarékossági intézkedések részeként ideiglenesen három óvoda csoportjait másik, közeli intézményekbe helyeztek át. A tervek szerint az áthelyezéseket meghosszabbítanák, augusztus 1-jétől pedig e három intézményt és egy negyediket megszüntetnének. A korábbi óvodai csoportok és pedagógusaik jellemzően együtt maradnak az új épületekben. Az óvodaépületek egyike bölcsődeként működne tovább, egy másikban pedig gyermekjóléti szolgáltatásokat nyújtanának.

Binszki József (DK) várospolitikai alpolgármester elmondta, a gazdasági kényszer miatt tervezett döntéssel 240-nel csökkentenék a férőhelyek számát, az intézménybezárások azonban csak 120 gyermeket érintenének.

Haág Zalán, a KDNP frakcióvezetője a szülői visszajelzések alapján átgondolatlannak és szakmaiatlannak nevezte a tervezett óvodabezárásokat. A képviselő módosító indítványt nyújtott be az önkormányzati költségvetéshez, melyben 268 millió forint átcsoportosításával biztosítaná a bezárni tervezett óvodák további működését.

A vitához hozzászóló szülők szerint az intézmények egy részének bezárása nem járna valós költségmegtakarítással. A csoportok áthelyezése zsúfoltságot eredményezne, van, ahol a gyerekeket csak úgy tudnák elhelyezni, hogy a tornaszobát csoportszobává alakítanák. Álláspontjuk szerint nem kaptak megfelelő tájékoztatást az átszervezésről, amelyet nem készítettek elő megfelelően – írta tudósításában az MTI.

Az óvodarendszer átalakítását a bizottság többsége támogatta, a végleges döntést a szegedi közgyűlés hozza meg pénteki ülésén.

Bezár szeptembertől Tarjánban a Sás Utcai Óvoda is. Fotók: Frank Yvette