A Csongrád-Csanád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara idén ősszel hatodik alkalommal szervezte meg a Vállalkozói Napot Szegeden, a szervezet székházában. A kamara kereskedelmi és szolgáltatói tagozatának és az Enterprise Europe Network Dél-alföldi irodájának közös, Aki mer, az nyer?! címet viselő pénteki rendezvényén ezúttal is tudásszerzési és kapcsolatépítési lehetőségek voltak a fókuszban.
Tóth Gábor, a kamara szolgáltatási alelnöke és Palotás Sándor kereskedelmi alelnök köszöntötte a a szép számban megjelent érdeklődőket, a program a szokásos interaktív okostelefonos játékkal indult, erre ezúttal is vevő volt a hallgatóság.
A nap nyitó előadását Gundel Takács Gábor, újságíró, műsorvezető, sportriporter tartotta, akitől egyebek mellett arról is hallhattunk, mit tapasztal a vetélkedők során, hogyan hozzák meg döntéseiket a játékosok, mi befolyásolja a kockázatvállalási kedvet.
Kapcsolatépítésről leszögezte, nem mindegy, mi akarunk, vagy velünk akarnak kapcsolatot építeni, és természetesen az a jó, ha eljutunk odáig, hogy velünk akarnak. A hallgatóság egy jelentős része valószínűleg az utóbbi halmazba tartozott…
Beszélt arról, hogy az emberek személyiségét legjobban a játék közben lehet megismerni, előfordul, hogy a korábban jámbornak ismert barát felborítja az asztalt.
A versenyre, a kockázatra kijön belőle valódi énje.
Érdekes eseteket mesélt a televíziós játékokról, hangsúlyozva, hogy ezek a nézőkért vannak, nem pedig a versenyzőkért. Féltek a Géniusztól, a tisztán tudásalapú vetélkedő érdekelt-e valakit 2021-ben, és kellemes meglepetés volt, hogy mennyire. Gundel Takács Gábor szerint a majd „kiguglizom”, nagyon rossz irány, a jó pedig az, hogy a fiatalok is bekapcsolódnak és a best of jelleggel indult műsorból lesz 3. évad is.
Az előadást követő szünetben pénzeső hullott a detonátorokból, a kapott, szerzett bankjegyek alapján szerveződtek meg a csoportok, egy-egy „pénzes” film plakátjánál. Ezek azután lelkesen válaszoltak olyan kérdésekre, miszerint a pénteki előadók, részvevők közül kinek volt a gyerekkori álma, hogy restaurátor legyen (Gundel Takács Gábor). Vagy mi a kedvenc pénzes filmje Palotás Sándor kamarai alelnöknek (Birmingham bandája). Ebből volt összesen 13.
Az éghajlatváltozással, klímavédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos helyi problémára kerestek megoldást azok a középiskolás fiatalok, akik a Junior Achievement Magyarország Innovation Challenge versenyén szerepeltek, és akiktől a kávészünet második felében rövid pitcheket hallhattak az érdeklődők.
A versenyeken résztvevő fiatalok közül ott volt három csapat, akik Ságváriból, a Radnótiból és a Vasváriból. Mind a három csapat kiemelkedően teljesített, az utóbbi intézmény Green Devils névre hallgató csapata jövő héten egy nemzetközi versenyen is bemutathatja ötletét és képviselheti hazánkat Uganda, Nigéria, Görögország, Vietnám, Indonézia, Brazília és Mexikó mellett.
A diákok beszélek például egy olyan környezetvédelmi informatikai rendszerről, ami az emberek motiválásában nyújt támogatást, egy olyan applikációról, ami rendkívül aktuális manapság, hiszen ennek köszönhetően követhető a fogyasztás és segítségével minimalizálhatók egy háztartás rezsiköltségei.
Hallhattuk azokat a megoldási javaslatokat is, amelyek a mai energiaválságban a közoktatási intézmények infrastruktúráinak átalakításáról szólnak.
Hagyományosan kerekasztal-beszélgetéssel is várták az érdeklődőket a szervezők, melynek középpontjában az energiaválság és az infláció okozta gazdasági kihívások álltak. Erről és a cégek vagyonának megtartásáról beszélgettek a vállalkozók Gyimesi László, a Mystic Nails Hungary Kft. ügyvezetőjének moderálásával. Az asztal körül Lévainé Petkó Edit, a KÉK Cégcsoport területi vezetője, M. Gergely Orsolya, a Junior Achievement Magyarország ügyvezetője, Sebők-Papp Imre, a HK Ceram Kft. ügyvezetője valamint Szűcs Eszter Anita, a Pataki Tiles ügyvezetője foglalt helyet.
A program – ugyancsak hagyományosan – a JAM Session-nel zárult, ahol Palotás Sándor, a Déli Farm Kft. ügyvezetőjének villám kérdéseire két cégvezető reagált, Nagy Mihály, a Váll-Ker Kft. és a makói Contitech Fluid volt ügyvezetője és Sipos Aurél, a Feszültség Kft. ügyvezetője. A válaszok a közönség soraiban helyet foglaló vállalkozóknak hasznos tippeket adhattak a jelenlegi, gazdaságilag viharos időszak nehézségeinek hatékony és eredményes átvészeléséhez.
Kovács András
Fotók: Frank Yvette