Bukarest. Románia. Választások.

Román elnökválasztás – A hétvégén rendezik meg a voksolás első fordulóját

Európa

A külföldi szavazóhelyiségek megnyitásával pénteken megkezdődik a román elnökválasztás megismételt első fordulója, amelyen a voksolásra jogosult 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.

Amennyiben a szavazólapokon szereplő 11 államfőjelölt egyike sem szerzi meg a névjegyzékben szereplő választók több mint felének támogatását, akkor május 18-án második fordulót rendeznek a két legtöbb szavazatot elérő jelölt részvételével. A második fordulóban az a jelölt kap ötéves elnöki mandátumot, aki megszerzi az érvényes voksok egyszerű többségét.

Az eredetileg 2024 végére kiírt román elnökválasztást azért kell megismételni, mert a november 24-én lebonyolított első forduló után az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az eredményt és elrendelte a teljes választási eljárás elölről kezdését, arra hivatkozva, hogy a választás korrektségét sértő, a jelöltek esélyegyenlőségét csorbító illegális befolyásolást és kampányfinanszírozást tapasztalt.

A belföldi választói névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár számára belföldön 18 980 szavazóhelyiséget rendeztek be. Külföldön minden korábbinál több – 965 – szavazóhelyiségben adhatják le szavazatukat a román állampolgárok.

A külföldi szavazókörökben nemcsak a hazai voksolás dátumaként kijelölt május 4-én, vasárnap, hanem a belföldi voksolást megelőző pénteki és szombati napon is leadhatják szavazatukat a külföldön tartózkodó/élő román állampolgárok.

Újdonság, hogy külföldön nem péntek délután, hanem már reggel megnyitnak a szavazókörök, vasárnap viszont időzónától függetlenül mindenütt véget ér a voksolás legkésőbb kelet-európai idő szerint 21 órakor, vagyis akkor, amikor Romániában. Ezt követően csak azok adhatják le voksukat legkésőbb éjfélig, akik román idő szerin 21 órakor már sorban álltak a szavazókörnél.

Ezzel azt próbálják megelőzni, hogy a jelöltek az exitpoll, illetve a részeredmények ismeretében mozgósíthassák a nyugati országokban élő támogatóikat, ahogyan történt ez a tavalyi érvénytelenített voksoláson, november 24-én.

Külföldön május 2-án, 3-án és 4-én is helyi idő szerint 7 órakor nyitnak, illetve 21 órakor zárnak a román szavazókörök, kivéve a Romániától nyugatra lévő országokat, ahol vasárnap – az időeltolódás mértékétől függően – kevesebb idő áll majd a voksolók rendelkezésére.

A bukaresti kormány adatbázisában 990 ezer olyan nagykorú állampolgár szerepel, akinek állandó lakhelye külföldön van. A külföldön élő román állampolgárok számát azonban a hatóságok ennek többszörösére, mintegy 4-5 millióra becsülik. Közülük alig 2363-en regisztráltak levélvoksolásra.

Magyarországon a román nagykövetségen (Budapest, Thököly út 72.) és a Román Kulturális Intézetben (Budapest, Izsó u. 5.) két-két, Románia gyulai (Munkácsy u. 12.) és szegedi (Kelemen László u.5.) főkonzulátusán pedig egy-egy szavazókört alakítottak ki.

Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a hosszabb-rövidebb ideig külföldön tartózkodó román állampolgárok a külképviseletek által berendezett szavazókörök bármelyikében leadhatják voksukat, ha előzőleg nem szavaztak másutt, illetve nem küldtek be érvényes levélszavazatot.

Belföldi szavazás esetén annak, aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, a lakhely szerinti szavazókörben kell jelentkeznie. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott-e.

A megismételt román elnökválasztáson a részvételt a szokatlan időzítés is befolyásolhatja. Egyrészt növelheti a szavazási kedvet, hogy ebben a tavaszi időszakban barátságosabb az időjárás az utóbbi három és fél évtized – mindig novemberben, decemberben megrendezett – elnökválasztásaihoz képest. Másrészt a voksolást a május elsejei munkaszüneti nap körül kialakított négynapos hosszú hétvégére írta ki a kormány, amikor sokan elutaznak, és kétséges, hogy leadják-e szavazatukat azokon a településeken, ahol vasárnap tartózkodnak.

A közvélemény-kutatási eredmények szerint a kormányoldal által szélsőségesnek tartott, magát a szuverenista mozgalom szószólójának tartó George Simon, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke számíthat a legtöbb szavazatra, a második helyért pedig továbbra is szoros a verseny Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta kormánykoalíció közös jelölte és Nicusor Dan, Bukarest független főpolgármestere között.

Nem zárható ki, hogy a szintén függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök, vagy Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke is beleszól a versenybe.

Szombaton reggel 7-kor kampánycsend lép életbe, amely a szavazás végéig, vasárnap este – romániai idő szerint – 21 óráig tart. Az elnökválasztásokon három közvélemény-kutató cég készít országos becslést a szavazófülkéből kilépők megkérdezése (exitpoll) alapján. A becslést a vasárnap esti urnazáráskor, helyi idő szerint 21 órakor ismertetik.

(MTI)

Fotó: illusztráció