A kerámiaiparban alkalmazható korszerű tűzálló égetési segédeszközöket fejlesztett európai uniós támogatással a HK-Ceram Kft. a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatóival együttműködve – tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
Az agyag tetőcserepek és más kerámiatermékek égetése tűzálló kerámia tárolóeszközöket, égetési segédeszközöket felhasználva gázüzemű kemencékben történik. Az égetési segédeszközök a száraz termékeket a hőkezelés folyamán az égető kemencén át hordozzák, támasztják, valamint formálják az automatizált szedő-rakó-rendszereket – legtöbbször robotokat – kiszolgálva.
A szentesi HK-Ceram Kft. 2005 óta gyárt ilyen tűzálló kerámiából készült égetési segédeszközöket. Ezeknek több ezer használatot – több ezer termékégetési ciklust – kell elviselniük.
A kerámiaiparban egyre fontosabb a felhasznált fosszilis energia mennyiségének drasztikus csökkentése mind gazdasági, mind környezetvédelmi okok miatt, ami szükségessé teszi az égetési segédeszközök megújulását is.
A HK-Ceram Kft. az SZTE kutatóival együttműködve 2022 tavaszán indított 1,028 milliárd forintos kutatás-fejlesztési projektet, amely költségeiből 686 millió forintot fedezett uniós támogatás. Azt vizsgálták, hogy az égetési segédeszközök anyagösszetételének, szemcseméretének, szemcseformájának megváltozása miként befolyásolja a kerámia öntését, formázását, és a termékek élettartamára hogyan hat az égetés ideje, hőmérséklete, illetve intenzitása.
Az új receptúra kifejlesztése szempontjából fontos volt az alapanyagok kiválasztása, egyedi jellemzőik vizsgálata, az égetés során mutatkozó reakcióképességük, valamint a massza összetételének komplex vizsgálata, beleértve az elkészített anyag stabilitását, paraméterállandóságát. Mérték azt is, hogy az anyagok az égetés során milyen igénybevételt viselnek el, illetve vizsgálták, hogy a használat során miként változnak az égetési segédeszközök élettartamot döntően befolyásoló tulajdonságai.
A hároméves fejlesztés eredménye a meglévő termékkörhöz hasonló költségű, hasonlóan tartós és szilárd, de a jövőbeni felhasználási igényeknek jobban megfelelő receptúra, termék és gyártástechnológia.
Az újonnan fejlesztett alapanyag, késztermék és technológia révén a döntően exportra termelő vállalkozás tovább tudja erősíteni piaci pozícióját a tetőcserép-, szaniter- és edénygyártó partnereinél.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a német és magyar magánszemélyek tulajdonában álló, száz alkalmazottat foglalkoztató HK-Ceram Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele 2022-ben 6,072 milliárd forint, 2023-ban 4,943 milliárd forint volt, amelynek több mint 95 százaléka származott exportból. A vállalat adózott eredménye a 2022-es 974 millió forintról 2023-ban 605 millió forintra csökkent.
(MTI)