Mit jelent szenvedélybetegséggel küzdő szülő mellett felnőni? Erről tanácskoztak az SZTE-n. Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám

Mit jelent szenvedélybetegséggel küzdő szülő mellett felnőni? Erről tanácskoztak az SZTE-n

Egyetem

A szenvedélybeteg szülők mellett felnövő gyerekek akár életük végéig cipelhetik a traumát. Az „elveszett gyermekkor” kifejezés arra a komplex veszteségre utal, hogy a gyermek nem élhette meg azt a fajta gyermekkort, amely mindenkit megillet. A Szegedi Tudományegyetem IKIKK Társadalmi Felelősségvállalás Kompetencia Központ szervezésében a szakértők országos konferencián osztották meg egymással tapasztalataikat. Az SZTE-n kutatócsoport foglalkozik a témával.

Magyarországon több nemzetközi kutatásokhoz kapcsolódó adatfelvétel is zajlik, amely reprezentatív mintán próbálja feltérképezni az alkoholfogyasztási szokásokat a felnőtt lakosságban – például az OLAAP (Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról). Ezek önkitöltős kérdőívek, amelyekben a résztvevők arról számolnak be, milyen gyakran ittak alkoholt az elmúlt hónapban vagy évben. Ezekből az adatokból lehet következtetni arra például, hogy milyen mértékű az alkoholfogyasztás problémás jellege. A nemzetközi statisztikákat összegző World Population Review szerint például 2023-ban a magyar lakosság 21,5 százaléka volt sorolható a problémás alkoholfogyasztók közé, ezzel a világon elsők voltunk ebben. Ilyen és hasonló statisztikai adatok becsülni lehet, hogy csak 400 ezer gyermektől élhet olyan családban, ahol az egyik vagy mindkét szülő függő problémával küzd. Ha ehhez hozzá kell venni azokat a felnőtteket, akik ilyen körülmények között nőttek fel, akkor a társadalom körülbelül 20 százalékos lehet közvetlenül érintett.

A témával a Szegedi Tudományegyetemen is kiemelten foglalkoznak.

– 2023 szeptemberében kezdtem meg munkámat a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának Magatartástudományi Intézetében oktatóként. Ekkor Dr. habil Jancsák Csaba felajánlotta, hogy az általa vezetett IKIKK Társadalmi Felelősségvállalás Kompetencia Központ keretében lehetőség biztosít egy kutatócsoport létrehozására a témában. Hárman alkotjuk a kutatócsoportot: Békési Tímea, a könyv társszerzője, aki addiktológiai konzultánsként dolgozik Budapesten; Dr. Mucsi Georgina gyászkísérő, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa; valamint jómagam. Az ország különböző pontjairól, más háttérrel, de közös érdeklődéssel kapcsolódunk be a munkába. 2023-ban egy orvostanhallgató, Belányi Boglárka is csatlakozott a kutatáshoz. Részt vett az egyik adatfelvételi körben, interjúkat készített érintettekkel, valamint egy önálló kutatási témát is választott: a kötődés alakulását vizsgálta szenvedélybeteg szülők gyermekeinél. Eredményeit a kari TDK-konferencián mutatta be, ahol harmadik helyezést ért el – mondta el Dr. Kassai Szilvia.

A kutatócsoportot 2025. május 15-én egy konferencián is bemutatta Szegeden.

Mit is jelent szenvedélybetegséggel küzdő szülő mellett felnőni?

A kutatók szerint ilyen esetekben összességében a gyermek egy olyan környezetben nő fel, amely nem biztosítja számára az egészséges fejlődéshez szükséges alapokat – ilyen lenne például a biztonságérzet, a stabil érzelmi kötődés, a szülői odafigyelés a szükségleteire, illetve az életkorának megfelelő feladatok és felelősségek biztosítása. szemben gyakran már kiskorában olyan terheket viselnek, amelyek meghaladják a fejlett gyermekségi fokozatot, és egyben nem kellene nyomják. Előfordulhat például, hogy neki kell gondoskodni fiatalabb testvéreiről, mert a szülő erre nem képes, vagy akár maga is lesz a szülő támaszává – érzelmileg és a hétköznapi teendők terén is ő veszi át a felelősséget. családi háttérben sajnos nem ritka a fizikai vagy verbális bántalmazás sem, ahogy az elhanyagolás is gyakran megjelenik – utóbbi szintén bántalmazásnak megfelelő.

– A bizonytalan családi háttér következtében már gyerekkorban különféle alkalmazkodási stratégiák alakulnak ki, amelyek később, felnőttként is megmaradhatnak. Egyre többet hallunk manapság a szülőifikáció jelenségéről – amikor a gyermek saját szülei szüleivé válnak, egy ideje korán kénytelen felelősséget vállalni. Ugyanez igaz lehet arra is, ha valaki rendre konfliktusba kerül a feletteseivel, ezért gyakran vált munkahelyet – a tekintéllyel kapcsolatos nehézségek mögött sokszor a rendezetlen szülő-gyermek kapcsolat áll – világított rá Dr. Kassai Szilvia, az SZTE kutatója.

A csoport tagjai kutatásukkal szeretnék kifejezni, hogy ilyen helyzetekben nemcsak az egyén, hanem az egész családi rendszer támogatásra szorul. Ezért komplex, a gyermekeket és a szülőket támogató beavatkozásokra van szükség. Azok számára, akik felnőttként szembesülnek ezzel az örök, fontos üzenet lehet, hogy nincsenek egyedül. Sokkal több sorstársuk van, mint hinnék. Az elveszett gyermekkori fájdalmat meg kell gyászolni, de van remény arra, hogy ezzel a hiánnyal együtt is teljes és megelégedett életet élhessenek. A feldolgozást speciális csoporti szakemberi támogatás, de hasznos lehet egy önsegítő, művészetterápia vagy bármilyen módszer, amely az érintetthez közel áll.

(SZTE)

Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám