Szeged, Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium, projektzáró, ELI, lézer, Palkovics László, kutatás, labor, laborlátogatás, Dr. Osvay Károly, fizikus

Mesterséges intelligenciával erősíti az ipari kiberbiztonságot a Szegedi Tudományegyetem

Egyetem

Az ipari termelés digitalizációja miatta és gyorsabbá tette a gyártási folyamatokat, így az ipari termelés kockázata is megnőtt. Egy gyárakat célzó támadás leállíthatja a termelést, kiszivárogtathatja az üzleti titkokat, sőt, akár egy teljes üzemet is szabotálhat. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közreműködésével a Balasys IT Zrt. korábban kifejlesztett egy mesterséges intelligenciával (MI) támogatott védelmi eszközt, mostani pályázati projektjükben pedig a rendszer továbbfejlesztésén dolgoznak. Az idén elindult kutatás célja egy nagy teljesítményű, MI segítségével működő biztonsági megoldás életre hívása, amely képes megállítani az ipari hálózatok elleni támadásokat – anélkül, hogy megzavarná a gyártást.

A kritikus infrastruktúrák és ipari rendszerek elkövetett kibertámadások száma minden drasztikusan növekszik. Az ipari szektor az elmúlt három évben a kibertámadások első számú célpontjává vált , az összes incidens 25,7%-a érintette a gyártási ágazatot. Egy sikeres átlagosan 4,73 millió dolláros kárt az ipari vállalatoknak, először a kibertámadások száma és súlyossága súlyos növekszik.

Speciális védelmet igényelnek a gyártóipari hálózatok

Miközben a klasszikus IT-rendszerek – például irodai hálózatok, banki infrastruktúrák és egyetemi szerverek – védelmére számos kiforrott megoldás létezik, az ipari operatív technológiai (OT) rendszerek kiberbiztonsága jelenleg komoly kihívásokkal küzd. A gyártócsarnokokban nem hagyományos számítógépek, hanem speciális célberendezések és adatgyűjtő modulok kommunikálnak egymással, gyakran zárt rendszerekben, különleges biztonsági igényeknek.

A Szegedi Tudományegyetem és a Balasys IT Zrt. együttműködése az ipari hálózatok biztonságának megerősítésére irányul. Korábbi közös fejlesztésük eredményeként egy olyan hordozható eszközt hoztak létre, amely a klasszikus tűzfalmegoldások mellett gépi tanuláson alapuló technológiákkal kiegészülve az ismert fenyegetések mellett a teljesen új, korábban ismeretlen támadások felismerésére is alkalmas. A mesterséges intelligenciával támogatott célszámítógép valós időben figyeli az ipari hálózatok adatforgalmát, és azonnal jelzi, ha szokatlan vagy gyanús tevékenységet észlel.

Nagyobb teljesítmény, pontosabb észlelés

Az idén elindult új projekt célja a rendszer továbbfejlesztése egy nagyobb számítási kapacitású MI-megoldással. A korábbinál erősebb hardveres háttér – köztük fejlett grafikus processzorok (GPU-k) integrálása – lehetővé teszi, hogy a rendszer komplexebb mintázatelemzést végezzen, pontosabb előrejelzéseket adjon meg, hogy milyen szűrje ki a kibertámadásokat.

„A modern ipari rendszerek kiberbiztonsága kérdés. Jelenlegi innovatív kibervédelmi megoldás fejlesztésén dolgozunk, amely minimális emberi beavatkozás mellett is képes megállítani az ipari hálózatok elleni támadásokat . arra, hogy az SZTE tudományos eredményei a gyakorlatban is hasznosuljanak, és valódi ipari környezetben bizonyítsák hatékonyságukat” – mondta Ferenc Rudolf , az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Szoftverfejlesztés Tan vezetője.

Nemzetközileg is egyedülálló

A fejlesztés alatt álló új rendszer nem közvetlenül csatlakozik az ipari hálózathoz, hanem a teljes adatforgalmat egy helyszínen telepíti, nagy teljesítményű számítógépre másolja, ahol az MI segítségével folyamatosan elemzi a hálózati tevékenységet, és nem zavarja meg a gyártási folyamatokat. A cél egy olyan megoldás létrehozása, amely minimális téves riasztás mellett, maximális pontossággal képes kiszűrni a valódi fenyegetéseket.

A valós idejű monitorozáson alapuló ipari kiberbiztonsági megoldások jelenleg nemzetközi szinten is ritkák, Magyarországon pedig egyedülállónak számít ez a fejlesztés. A Balasys IT Zrt. és az SZTE célja, hogy a projekt eredményeit a gyártóvállalatok kiberbiztonságának növelése érdekében, és egy hosszú távon is fenntartható, széles körben alkalmazható védelmi megoldást hozzanak létre.

(SZTE)

Fotó: