Nemzetközi fogorvos szaktekintélyek találkoztak Szegeden – képgaléria

Egyetem

Nemzetközi szaktekintélyek részvételével rendezte meg „Perspektívák a paro-implantológiában és a komprehenzív fogászatban” című háromnapos konferenciáját a Magyar Fogorvosok Egyesülete. Az esemény továbbképzési programjain és szakmai előadásain mintegy 800 fogorvos és asszisztens vett részt. Kísérőprogramként az időskori szájegészségügyi edukációról mutattak be tanulmányt, valamint beszámoltak arról a projektről, amelyben a magyar és az ugandai fogászati egyesület dolgozik az afrikai ország fogorvosi ellátásának javításán.

A Magyar Fogorvosok Egyesülete által rendezett konferenciákra hagyományosan a nemzetközi fogorvosi szakma kiemelkedő képviselőit hívják meg, idén 10 nemzetközi előadó tartott szimpóziumelőadást. A továbbképzéseken és előadásokon az ország fogorvosképző egyetemén tanuló hallgatók, valamint a szakma határon túli képviselői ingyen vehettek részt. A konferenciát az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ aulájában 35 fogászati cég kiállítása kísérte, amelyen innovatív termékeket és szolgáltatásokat mutattak be az érdeklődőknek.

A „Perspektívák a paro-implantológiában és a komprehenzív fogászatban” című konferencia első napján a dentálhigiénikus végzettségű szakemberek és hallgatók, valamint a fogászati asszisztensek számára rendeztek egésznapos továbbképzést. A dentálhigiénikusok három külföldi és egy magyar szakember előadását hallgatták meg, délután gyakorlati képzésen vettek rész. Ez a szakma Magyarországon újkeletű, ismertsége és elfogadottsága még kezdeti stádiumban van, ezért a Magyar Fogorvosok Egyesülete a Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületével közösen nemzetközi szaktekintélyeket hívtak meg az eseményre. Az első nap délutánján a konferencia egyik sztárrésztvevője, az Egyesült Államok-beli Joseph Kan professzor hands-on gyakorlati kurzuson mutatta be a fogászati implantáció egyes gyakorlati fortélyait a fogorvosoknak.

A konferencia ünnepélyes megnyitóján elsőként Prof. Dr. Nagy Katalin, a Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöke, az SZTE FOK Szájsebészeti Tanszék egyetemi tanára köszöntötte a több mint 25 országból érkezett résztvevőket.

Dr. Enzo Bondioni, a Fogorvosok Világszervezetének (FDI) elnöke a megnyitón arról beszélt, hogy az FDI az egyik legrégebbi szervezet a fogászat területén. Elsődleges feladata, hogy világszerte képviselen közel 200 tagszervezetet, amelyek összesen több mint egymillió fogorvost képviselnek. – Küldetésünk egy olyan világ megteremtése, ahol mindenki számára biztosított az optimális szájegészség. Tudjuk, hogy ezt nem tudnánk elérni a helyi nemzeti egyesületeink munkája nélkül. Erre tökéletes példa a Magyar Fogorvosok Egyesülete, amely 2025-ös támogatottja az FDI Fogászati Fejlesztési Alapjának (World Dental Development Fund).

Az említett alaptól a Magyar Fogorvosok Egyesülete az Ugandai Fogorvosok Egyesületével közösen nyert pályázatot arra, hogy hosszútávon fenntartható fogászati ellátást biztosítson Ugandában a helyi szakemberek képzésén és a fogászati szolgáltatások fejlesztésén keresztül. A közös projektről az ugandai delegáció képviselői jelenlétében a konferencián videós beszámolót vetítettek le.

Dr. Enzo Bondioni kifejezte köszönetét Prof. Dr. Nagy Katalinnak, aki az FDI Oktatási Bizottságának tagjaként a szeptemberben Sanghajban sorra kerülő FDI-világkongresszus tudományos programjának összeállításáért is felelős.

Dr. Enzo Bondioni
Dr. Enzo Bondioni

Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg, az Európai Fogorvosok Tanácsának (CED) elnöke azt hangsúlyozta, hogy a fogászati betegségek és az idősödő népesség kihívásai nem ismernek országhatárokat, ezért az európai uniós irányelvek közös érdeket jelenítenek meg. – Ezért örülök, hogy van egy ilyen fórum Európában, ahol találkozhatunk, tapasztalatot cserélhetünk, tudást és szakértelmet oszthatunk meg, tanulhatunk egymástól és inspirálhatjuk egymást – mondta Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg.

Az európai fogorvosokat tömörítő egyesület elnökének szavaiból kiderült, a megfelelő számú és jól képzett munkaerő toborzása szinte minden országban az egyik legnagyobb kihívás. Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg ezért fontosnak tartotta, hogy a Magyar Fogorvosok Egyesülete konferenciáján a fogászati közösség tagjai kapcsolatokat tudnak kialakítani.

Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg
Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg

Prof. Dr. Baráth Zoltán egyetemi tanár, az SZTE Fogorvostudományi Kar dékánja a Szegedi Tudományegyetem nevében köszöntötte a konferenciát. – A szimpózium különleges találkozási pontot jelent, nem csupán a tudományos diszkurzusok számára, hanem a személyes kapcsolatok, a közös gondolkodás és a szakmai fejlődés szempontjából is. A több országból érkező világhíres nemzetközi előadók által képviselt tudás révén a program minden résztvevő számára értékes gondolatokat és gyakorlati útravalót kínál. A legnagyobb büszkeség mégis az, hogy ilyen sokat gyűltünk össze fogorvosok, fogtechnikusok, asszisztensek és hallgatók egy közös cél mentén. Hogy együtt tanuljunk, gondolkodjunk, fejlődjünk. Az ilyen alkalmak különleges értéke éppen a közösségben rejlik. A találkozásban, a megosztott tapasztalatokban és abban az élményben, hogy nem vagyunk egyedül a hivatásunk kihívásaival és örömeivel – zárta az SZTE Fogorvostudományi Kar dékánja.

Prof. Dr. Baráth Zoltán
Prof. Dr. Baráth Zoltán

A konferencia helyt adott egy Európában első alkalommal elvégzett tudományos együttműködési projekt zárásának is. A Magyar Fogorvosok Egyesülete szakmai testülete partneri együttműködésben végzett kutatást az időskorú páciensek ellátásával kapcsolatos előítéletekről és a fogorvos szerepéről az egyre idősödő társadalom ellátásában. A témában közreadott állásfoglalást és tanulmányt akornemhatar.hu weboldalon érhető el.

(SZTE)

Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám